StrawBerry Innovation A lightweight unattended drone dock.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Dimensions (L×W×H) | Under 0.95m × 0.65m × 0.8m closed; under 1.8m × 0.65m × 0.8m open |
| Weight | About 85kg |
| Water resistance | IP54 |
| Ingress protection | IP55 |
| Max inspection range (unobstructed, interference-free) | FCC: 10 km; CE/SRRC/MIC: 6 km |
| Operating temperature | -20℃ to 50℃ |
| Thermal control | Compressor industrial air conditioner |
| Emergency runtime | Up to 300 minutes |
| Video transmission latency | About 0.3s |
| Air conditioner power | 450W |
| Standby power | 50W |
| Max power | 650W |
| Max charging power | 150W |
| RTK base station | Dual-antenna fixed base station supporting high-precision full-system, full-frequency positioning and heading for BDS/GPS/GLONASS/Galileo/QZSS/SBAS |
| Communication module | Integrated with the dock body in an all-in-one design |
| Software calibration | Can be calibrated in software without an additional remote controller |