StrawBerry Innovation An all-weather battery-swap dock built for high-frequency missions.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Battery-swap edition dimensions (L×W×H) | 1.3m×1.1m×1.3m closed; 2.9m×1.1m×1.3m open |
| Weight | Battery-swap edition about 256kg |
| Ingress protection | IP55 |
| Battery bays | 4 packs |
| Swap time | About 120s |
| Max inspection range (unobstructed, interference-free) | NCC/FCC: 15 km; CE/MIC: 8 km; SRRC: 8 km |
| Operating temperature | -20℃ to 50℃ |
| Thermal control | Industrial air conditioner, cooling capacity at least 800W |
| Weather module | Wind speed, rainfall, and temperature |
| Emergency runtime | Up to 300 minutes |
| Video transmission latency | About 0.3s |
| Air conditioner power | 300W |
| Standby power | 50W |
| Max charging power | 3600W |
| Max power | 4200W |
| Single-pack charging time | 20% to 90% in about 30 minutes; 0% to 100% in about 70 minutes |
| RTK base station | Dual-antenna fixed base station supporting high-precision full-system, full-frequency positioning and heading for BDS/GPS/GLONASS/Galileo/QZSS/SBAS |
| Unlimited hop flights | Supported with a PSDK onboard cloud box for precise landing when remote controller or 4G/5G signals are weak |
| Monitoring camera | 1080P black-light full-color |